حساب رسی


بخشی از کتابی که قبلا خوانده بودم ولی آنقدر اهل عمل نکردن بودم که فراموشی امانم نداد :


(( مشتاق‏هایى هستند که می‏سوزند و با صمیمیت و درد و رنج می ‏پرسند؛ چه کنیم که براى خدا باشیم؟ چگونه در خودمان عشق و ایمان بسازیم؟ از کجا و با چه وسیله‏اى می ‏توانیم حرکت‏ها را و محرک‏ها را کنترل کنیم؟ و از راه نزدیک‏ به مقصد برسیم؟

اینها خیال مى ‏کنند که باید در خودشان عشقى بسازند و یا حرکتى ایجاد کنند، غافل از اینکه این همه را دارند. تمامى وجودشان سوز و شور است. تمامى وجودشان حرکت است. مگر از صبح تا شام بى‏ کار هستند؟ و مگر این همه رنج و کار، بدون عشق و نیرویى جوشنده، امکان دارد؟ ما عاشق آفریده شده‏ایم و نه تنها عشق، که حرکت را، که فعالیت را با خود داریم.

ما عاشق آفریده شده‏ایم.عشق را داریم، ولى معشوق‏هامان را انتخاب مى ‏کنیم. 

عشق همیشه‏ هست، آنچه که جابجا مى ‏شود معشوق‏ها و محبوب‏ها هستند. در فاصله‏ى تولد تا مرگ، عشق همیشه جارى است و حرکت همیشه برپاست. ما نمى‏ توانیم از آنها جدا شویم که اینها در ساخت ما، در ترکیب ما حضور دارند. 

ما تنها مى ‏توانیم خودمان را با معشوق‏هامان‏ مقایسه‏ کنیم، و ما مى‏ توانیم معشوق‏هامان را با یکدیگر مقایسه کنیم و با این دو مقایسه، عشق‏هامان را رهبرى کنیم و معشوق‏هامان را انتخاب نماییم. 

ما گذشته از عشق و سوزمان، با فکر و شعور و با سنجش و مقایسه هم همراه هستیم، تا هنگامى که فقط از همان عشق و همان حرکت‏مان استفاده مى‏ کنیم و تسلیم عشق و شورمان هستیم و دنبال هوس‏مان مى‏ گردیم، ناچار به بحران‏ها و درگیرى‏هاى درونى مبتلا مى‏ شویم. ))

(کتاب صراط : نوشته عین صاد)


۹۷/۰۲/۲۴ موافقین ۱ مخالفین ۰
آقای بیدل

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">